Bez kategorii

Jak działają ruchome aparaty ortodontyczne?

Ruchome aparaty ortodontyczne, nazywane również aparatami samoligaturującymi, to rodzaj aparatów stosowanych w leczeniu wad zgryzu. Ich działanie polega na stopniowym przesuwaniu zębów do właściwej pozycji za pomocą zastosowanych w aparacie ligatur, czyli cienkich drucików, które utrzymują zamocowane na nich zamki.

Ruchome aparaty ortodontyczne mają mechanizm samoligaturujący. Umożliwia on łatwe i precyzyjne przesuwanie zębów. Mechanizm ten składa się z metalowych zamków, w których znajdują się specjalne klamry, zastępujące tradycyjne ligatury.

Klamry te łączą zamki z cienkim drutem, który wywiera siłę na zęby, przesuwając je stopniowo do właściwej pozycji. Mechanizm samoligaturujący zapewnia stałe i równomierne napięcie drutu, co skutecznie przyspiesza proces leczenia i skraca czas noszenia aparatu.

Ruchome aparaty ortodontyczne są łatwe w utrzymaniu higieny jamy ustnej, ponieważ nie wymagają stosowania tradycyjnych ligatur, które są trudne do wyczyszczenia. Ponadto, aparaty samoligaturujące są mniej uciążliwe dla pacjentów, ponieważ wymagają mniej wizyt kontrolnych u ortodonty, a ich stosowanie jest bardziej komfortowe.

Warto jednak pamiętać, że ruchome aparaty ortodontyczne wymagają systematycznego i dokładnego dbania o higienę jamy ustnej, aby uniknąć powstawania ubytków i chorób dziąseł. Regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej są niezbędne w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego.

Czy ruchome aparaty są bardziej popularne od tych stałych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór odpowiedniego typu aparatu ortodontycznego zależy od wielu czynników. Takich jak rodzaj i stopień wady zgryzu, preferencje pacjenta, koszty leczenia, itp. Zarówno ruchome, jak i stałe aparaty ortodontyczne mają swoje zalety i wady. Ich stosowanie zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta.

Zazwyczaj ruchome aparaty ortodontyczne stosuje się w leczeniu łagodnych i umiarkowanych wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Ponadto w przypadku korekty pozycji pojedynczych zębów u dorosłych. Aparaty ruchome są łatwiejsze w utrzymaniu higieny jamy ustnej i mniej uciążliwe dla pacjenta, ale wymagają systematycznej i dokładnej obsługi.

Stałe aparaty ortodontyczne są bardziej skuteczne w leczeniu poważniejszych wad zgryzu. Mogą je stosować zarówno dzieci, jak i dorośli. Stałe aparaty ortodontyczne są bardziej skomplikowane i wymagają regularnych wizyt kontrolnych u ortodonty. Jednakże zapewniają stałe i równomierne napięcie drutów, co pozwala na skuteczniejsze przesuwanie zębów.

Ostatecznie decyzja o wyborze odpowiedniego typu aparatu ortodontycznego powinna być podjęta przez ortodontę. Po dokładnym zbadaniu wady zgryzu i ocenie indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *