Bez kategorii

Czy aparaty samoligaturujące to coś innego niż aparaty ruchome?

Tak, aparaty samoligaturujące to inaczej aparaty stałe. Składają się z zamocowanych na zębach kłów, zamków oraz łuków. Wszystkie te elementy łączą się specjalnymi elastycznymi pętelkami (samoligaturami). Dzięki temu nie wymagają one dodatkowej regulacji przez ortodontę, ponieważ pętle same regulują napięcie w aparacie.

Natomiast aparaty ruchome, to aparaty, które można wyjmować z jamy ustnej. Zwykle składają się z pojedynczych elementów. Takich jak płytki, druty lub sprężyny, które dopasowuje się indywidualnie. Aparaty ruchome często stosuje się na początku leczenia ortodontycznego. Ponadto do korekty mniejszych wad zgryzu.

Przeczytaj również: Co to są aparaty zamkowe lingwalne?

Jak działają aparaty samoligaturujące?

Aparaty samoligaturujące to stałe aparaty ortodontyczne, które składają się z zamków, kłów oraz łuków. W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów z zamkami, w których zamki trzymają się na miejscu za pomocą specjalnych gumek, posiadają specjalne zamki, które same trzymają łuki ortodontyczne.

W aparatach samoligaturujących zamki mają specjalne klapki, które zaciskają się na łuk ortodontyczny, dzięki czemu nie potrzebują one dodatkowych elementów, takich jak gumki. To pozwala na zachowanie stałego napięcia na łuku ortodontycznym przez cały czas leczenia.

W niektórych aparatach samoligaturujących zamki wykonuje się z materiałów, które zmniejszają tarcie pomiędzy zamkiem a łukiem. To z kolei zmniejsza opory ruchu zębów. To pozwala na bardziej skuteczne i szybsze przesuwanie zębów.

Aparaty samoligaturujące są coraz częściej stosowane przez ortodontów, ponieważ pozwalają one na skrócenie czasu leczenia oraz zmniejszenie liczby wizyt u stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *