Bez kategorii

Co to są aparaty zamkowe lingwalne?

Aparaty zamkowe lingwalne to rodzaj aparatów ortodontycznych stosowanych w leczeniu wad zgryzu. Umieszcza się je na wewnętrznej stronie zębów. Czyli po stronie językowej, co oznacza, że są one niewidoczne z zewnątrz.

W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów na zewnętrznej stronie zębów, umieszcza się je po wewnętrznej stronie zębów. Ich główną zaletą jest to, że pozwalają na precyzyjne przesuwanie zębów w każdym kierunku, co pozwala na uzyskanie lepszego efektu w korekcji wad zgryzu.

Jednakże, z racji trudności z ich umieszczeniem, aparaty zamkowe lingwalne są bardziej skomplikowane w użyciu niż tradycyjne aparaty. Konieczne jest większe doświadczenie i wiedza ortodonty, aby precyzyjnie zamontować i regulować aparaty lingwalne. Wymaga to także od pacjenta większej staranności w higienie jamy ustnej oraz dodatkowego czasu na wizyty kontrolne u ortodonty.

Przeczytaj również: Jakie są rodzaje wad zgryzu?

Kieny należy stosować zamkowe aparaty lingwalne?

Zamkowe aparaty lingwalne są dobrym wyborem dla pacjentów, którzy chcą korygować swoje wady zgryzu, ale nie chcą, aby aparat był widoczny na zewnętrznej stronie zębów. Aparaty lingwalne szczególnie poleca się pacjentom z wadami zgryzu. Takimi jak skrzywienie zębów, duże rozwarstwienie zębów, przepychanie zębów lub nieregularne ustawienie zębów.

Jednakże, aparaty lingwalne są bardziej skomplikowane w użyciu niż tradycyjne aparaty. Wymagają więcej pracy i zaangażowania zarówno od ortodonty, jak i pacjenta. Wymaga to od pacjenta bardziej rygorystycznej higieny jamy ustnej, ponieważ trudniej jest utrzymać czystość po wewnętrznej stronie zębów.

Ponadto, ze względu na skomplikowane techniki montażu i dostosowania są zazwyczaj droższe niż tradycyjne aparaty zewnętrzne.

W każdym przypadku, decyzja o stosowaniu aparatów zamkowych lingwalnych powinieneś dokładnie przemyśleć i skonsultować z ortodontą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *