Bez kategorii

Jak działają stałe aparaty ortodontyczne?

Stałe aparaty ortodontyczne składają się z metalowych lub ceramicznych zamocowań (bracketów). Umieszcza się je na powierzchni każdego zęba, oraz drutów, które łączą poszczególne zamocowania. Aparat działa poprzez stopniowe przesuwanie zębów w określonym kierunku poprzez naciąganie drutów i wywieranie nacisku na zęby.

Proces ten kontroluje ortodonta. Specjalista co kilka tygodni dokonuje regulacji nacisku i ustawienia drutów, aby osiągnąć pożądane efekty. W czasie leczenia pacjent musi regularnie odwiedzać gabinet ortodontyczny. Po to, aby kontrolować postępy leczenia i dokonywać ewentualnych korekt.

Stałe aparaty ortodontyczne pozwalają na precyzyjną kontrolę ruchu zębów. Są skuteczne w leczeniu różnych wad zgryzu, takich jak krzywe zęby, przodozgryz, tyłozgryz i otwarty zgryz.

Przeczytaj również: Jak działają ruchome aparaty ortodontyczne?

Stałe aparaty ortodontyczne – czy ich noszenie jest problematyczne?

Noszenie aparatu stałego może być nieco niewygodne i trudne w pierwszych dniach i tygodniach leczenia. W tym czasie pacjent może odczuwać dyskomfort lub ból w jamie ustnej oraz mieć trudności z jedzeniem i mówieniem. Może być również konieczne stosowanie miękkiej diety przez pewien czas, aby uniknąć nadmiernego nacisku na aparat.

Jednak większość pacjentów szybko przyzwyczaja się do noszenia aparatu i odczuwa znaczne ułatwienie, gdy zaczynają zauważać pozytywne efekty leczenia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności lub bólu, ortodonta może pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu poprzez regulację aparatów lub zalecenie stosowania środków łagodzących.

Dlatego też, choć noszenie aparatu stałego może być początkowo trudne, efekty leczenia mogą być znaczne i zmiana uśmiechu na lepszy zazwyczaj jest dla pacjentów niezwykle satysfakcjonująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *