Bez kategorii

Co to jest ortopedia szczękowa?

Ortopedia szczękowa (czasem nazywana ortodoncją) to dziedzina medycyny. Zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem wadom zgryzu i układu stomatognatycznego. Czyli struktur anatomicznych tworzących jamę ustną, żuchwę i okoliczne tkaniki miękkie.

Ortopeda szczękowy zajmuje się m.in. korekcją nieprawidłowego ułożenia zębów, niedorozwoju żuchwy, asymetrii twarzy czy problemów z oddychaniem i połykaniem.

Leczenie ortopedyczne szczęki może być wykonywane u dzieci, młodzieży i dorosłych. Zazwyczaj wykorzystuje się aparaty ortodontyczne, które pomagają w doprowadzeniu do właściwego ułożenia zębów oraz korygowaniu wad zgryzu.

Przeczytaj również: Kiedy w ortopedii wymagane jest leczenie chirurgiczne?

Ortopedia szczękowa a nieprawidłowy układ zebów

Nieprawidłowy układ zębów oznacza, że zęby nie są ułożone w jamie ustnej w sposób prawidłowy. To może prowadzić do różnych problemów stomatologicznych i ortodontycznych. Zęby mogą być skrzywione, przesunięte, zbyt ciasno ustawione lub zbyt luźno, a także mogą występować luki między nimi.

Nieprawidłowy układ zębów może być dziedziczny lub wynikać z różnych czynników. Takich jak brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, utrata zębów, choroby dziąseł, niedobory witaminowe czy urazy.

Korekcja nieprawidłowego ułożenia zębów jest jednym z głównych zadań ortopedii szczękowej, którego celem jest poprawa funkcji zgryzu, estetyki uśmiechu i zdrowia jamy ustnej.

Co to jest niedorozwój żuchwy?

Niedorozwój żuchwy to wada rozwojowa, w której żuchwa jest zbyt mała w stosunku do pozostałych elementów twarzy. Może ona występować samodzielnie lub w połączeniu z innymi wadami rozwojowymi, takimi jak nieprawidłowe ustawienie zębów czy asymetria twarzy.

Niedorozwój żuchwy może prowadzić do różnych problemów. Takich jak trudności w żuciu i połykaniu, niedobór miejsca w jamie ustnej, problemy z oddychaniem czy chrapanie. Ponadto może wpłynąć na wygląd twarzy, co może prowadzić do obniżonej samooceny.

Ortodoncja Poznań zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niedorozwoju żuchwy, które może obejmować noszenie aparatu ortodontycznego, aparatów ortopedycznych, operacje chirurgiczne lub ich połączenie. Leczenie ma na celu poprawę funkcji żucia, estetyki uśmiechu i zdrowia jamy ustnej oraz twarzy.

Co to jest asymetria twarzy?

Asymetria twarzy to nieprawidłowość, w której strony twarzy nie są w pełni symetryczne. Czyli jedna strona twarzy jest różna od drugiej. Asymetria może być łagodna lub wyraźna i może dotyczyć różnych elementów twarzy. Takich jak oczy, brwi, nos, usta, policzki czy żuchwa.

Może mieć różne przyczyny. W tym problemy w rozwoju twarzy i żuchwy, choroby zębów, urazy twarzy, zaburzenia postawy ciała czy nierównomierne zużycie zębów.

Asymetria twarzy może wpłynąć na estetykę uśmiechu i wywołać kompleksy u pacjenta. Ponadto, niektóre formy asymetrii twarzy mogą wpłynąć na funkcjonowanie układu żucia, a także oddychania i mowy.

Ortopedia szczękowa zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem asymetrii twarzy, które może obejmować stosowanie aparatów ortodontycznych, chirurgię twarzy lub ich połączenie, w zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania asymetrii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *