Bez kategorii

Kiedy w ortopedii wymagane jest leczenie chirurgiczne?

Leczenie chirurgiczne w ortopedii jest konieczne w przypadku ciężkich urazów, uszkodzeń kości lub stawów oraz w przypadku poważnych chorób, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

Niektóre z najczęstszych sytuacji, w których wymagane jest leczenie chirurgiczne w ortopedii, to:

  1. Złamania kości – jeśli złamanie jest poważne i nie można leczyć go za pomocą gipsu lub innych metod nieinwazyjnych.
  2. Choroba zwyrodnieniowa stawów – jeśli stan pacjenta nie poprawia się za pomocą terapii farmakologicznej, fizjoterapii lub innych metod nieinwazyjnych, konieczna może być operacja wymiany stawu.
  3. Uszkodzenia więzadeł lub ścięgien – jeśli uszkodzenie jest poważne i nie można leczyć go za pomocą metod nieinwazyjnych.
  4. Infekcje kości i stawów – jeśli infekcja jest poważna i nie można leczyć jej za pomocą antybiotyków, konieczne jest leczenie chirurgiczne.
  5. Wady wrodzone – w przypadku wad wrodzonych, takich jak np. skolioza, konieczne może być leczenie chirurgiczne w celu poprawienia stanu pacjenta.

W każdym przypadku decyzja o konieczności leczenia chirurgicznego powinien podejmować lekarz specjalista. Po dokładnym zbadaniu pacjenta i ocenie stanu jego zdrowia.

Przeczytaj również: Jakie są rodzaje złamania kości szczęki i twarzoczaszki?

Czy leczenie chirurgiczne musi się odbywać w narkozie?

W większości przypadków leczenie chirurgiczne w ortopedii odbywa się w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Jest to konieczne, aby pacjent był całkowicie nieświadomy i nie odczuwał bólu podczas operacji. Jednak w niektórych przypadkach zastosowanie znieczulenia ogólnego może być niewskazane ze względu na stan zdrowia pacjenta lub inne czynniki. W takich przypadkach, w zależności od rodzaju zabiegu, zastosować można inne formy znieczulenia. Takie jak znieczulenie regionalne, które wyłącza czucie w wybranej części ciała. Ponadto znieczulenie miejscowe, które znieczula tylko obszar wokół miejsca operacji. Decyzja o rodzaju znieczulenia podejmowana jest przez lekarza anestezjologa i ortopedę na podstawie stanu pacjenta i rodzaju operacji, która ma być przeprowadzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *